Hgs Borcu ÖdemeHgs Cezası Ödeme

HGS Kaçak Geçiş Ücreti Sorgulama 2020 Nedir?

HGS sisteminin birçok otoyol ve köprüde aktif hale gelmesiyle birlikte kullanımında halk arasında oldukça yaygınlaştı. Ancak yetersiz bakiye ya da arızalı HGS etiketi gibi sorunlardan dolayı bazı vatandaşlar yanlışlıkla kaçak geçiş yapıyor. Peki, HGS kaçak geçiş cezasına itiraz nasıl yapılır?

Hgs Kaçak Geçiş Cezası Ödeme 2020 Nereye Yapılır?

Ülkemizde kaçak geçiş cezası mağduru olan ve bu konuda şikayette bulunan birçok vatandaş bulunuyor. HGS sistemini kötü yönde kullanan ve cihazları aldatmaya çalışan vatandaşlar HGS cezası ile karşılaşırken bazı vatandaşların da HGS bakiyeleri dolu olmasına rağmen teknik ya da çeşitli arızalar nedeniyle kaçak geçiş gibi sorunlarla karşılaştığı oluyor.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Hgs Kaçak Geçiş Cezası Kaç Katı Olarak Hesaplanır?

Öncelikle şunu belirtmemiz de fayda var ki ülkemizde HGS kaçak geçiş ihlali nedeniyle uygulanan ceza Normalde ödenmesi gereken tutarın 10 katı olarak belirlenmiştir. Yani normal zamanda 4.7 TL karşılığında geçiş yapan birinci sınıf araçlar HGS kaçak geçiş cezası olarak 47 TL gibi bir tutar ödüyor.

Hgs Kaçak Geçiş Ceza İptali Nasıl Yapılır?

Birçok vatandaşın yanlış kesilen HGS kaçak geçiş cezaları yüzünden mağdur olduğu ülkemizde sizde aracınıza kesilen HGS kaçak geçiş ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle şikayet etmenizde fayda var. Kaçak geçiş yapıldıktan sonra aracın HGS sistemine kayıtlı kullanıcısının telefonuna SMS yoluyla bilgilendirme gitmektedir.

Hgs Kaçak Geçiş Cezası Kaç Gün İçinde Ödenmelidir?

Bu bilgilendirme mesajının ardından 15 gün içerisinde yapılan ödemelerde kişi hakkında kaçak geçiş cezası uygulanmaz. Ancak öyle sorunlar oluyor ki sistemsel hatalardan dolayı kişiler kaçak geçiş yaptığına dair bilgilendirmiyor ve kaçak geçişin ardından 1-1,5 yıl sonra kişiye faiziyle birlikte HGS cezası uygulanıyor.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Hgs Kaçak Geçiş İtirazı Nereye Yapılır?

Böyle bir durumda ise kişiler kaçak geçiş Cezası 47 TL iken bilgilendirilmeleri için bir yılın ardından gelen ceza uyarısına faiziyle birlikte 400 liradan daha fazla bir para ödüyor. Peki, HGS kaçak geçiş cezasına nasıl itiraz yapılır?

Hgs Kaçak Geçiş İtiraz Dilekçe Örneği Nedir?

HGS kaçak geçiş cezasına itiraz etmek için öncelikle tarafınıza gelen ceza tebliğinin geldiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde kişilerin bir dilekçe yazarak HGS cezası itirazında bulunması gerekiyor.

Yazılan dilekçe içerisinde hakkınızda kesilen yanlış cezaya dair bütün detayları geçirmelisiniz. Bununla birlikte cezanın iptal sürecini kısaltmak için cezanın neden iptal edilmesi gerektiği ve neden haklı olduğunuzu eklemelisiniz.

Kgm Karayolları Hgs Kaçak Geçiş İhlali Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazılan İtiraz dilekçesinin kabul edilmesiyle birlikte hakkınızda çıkartılan HGS kaçak geçiş cezası iptal edilecektir. HGS kaçak geçiş cezasında cezayı yaptığınız, ancak konu hakkında bilgilendirilmediğiniz saptanırsa bu durumda ceza üzerinden indirim kazanabilir ve sadece asıl ödemeniz gereken tutarı faizi düşülmüş şekilde ödeyebilirsiniz.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Plakadan Hgs Kaçak Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır? 2020

Kaçak geçiş cezasında bilgilendirdiğiniz halde ödeme yapmadığınız saptanırsa yazdığınız itiraz dilekçesi kabul edilmeyecek ve cezayı ödemek zorunda kalacaksınız. Böyle bir durumda ise HGS kaçak geçiş ceza tebliğinin size gönderilme tarihinden sonraki 15 gün içerisinde cezayı öderseniz toplam tutar üzerinden yüzde 25 indirim hakkı kazanabilirsiniz.

Hgs Kaçak Geçiş İtiraz Süresi Nedir?

HGS kaçak geçiş cezasına itiraz ederken öncelikle kişilerin e-posta, telefon ya da faks ile konuya itiraz etmesi gerekiyor. Eğer itiraz etmek mümkün değilse kişinin en geç 15 gün içinde yetkili Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz başvurusu yapması gerekiyor.

Yetkili Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazlarda birtakım aksamalar meydana gelmektedir. Cezaya itiraz etme süresinde hiçbir sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız HGS kaçak geçiş cezası tebliğini size gönderen yetkili Sulh Ceza hakimliğine müracaat etmeniz en iyisi olacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı