Ana Sayfa / Online / Otofinansman İle Araç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Otofinansman İle Araç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Sıfır araba vergileri ve banka kredi faizleri çok yüksek olduğu için ikinci el araba pazarı oldukça canlıdır. Sizde Otofinansman ile araç değeri nasıl hesaplanır diye merak edenlerdenseniz doğru adrestesiniz. İnsanlar kimi zaman arabalarını değiştirmek kimi zamanda nakit ihtiyaçlarını karşılamak için araçlarını satmaktadır. Ancak burada önemli olan ikinci el aracınızın gerçek piyasa değerinin ne olduğunu çok iyi bilmenizdir. Yine aynı şekilde satın alacağınız aracında piyasa değerini bilmeniz gerekir.

Aksi takdirde her iki durumda da zarar etme durumunuz söz konusu olabilir. Bunun için en doğru olanı satın alacağınız ya da satacağınız aracın piyasa değerini öğrenmektir. Bunun için birçok farklı yol izleyebilirsiniz. Fakat en güzel ve garanti olanı ise Otofinansman ile araç değeri hesaplama yaptırmanızdır. Çünkü bu alanda uzman bir ekip ve ekspertiz tarafından araç incelemeye alınır ve gerçek değeri hesaplanır. Peki tüm bu işlemler nasıl gerçekleşiyor?

Araç Kasko Değeri Listesi

Araçların piyasa değeri belirlenirken birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlardan birisi de araç kasko değeridir. Türkiye Sigortalar Birliği her yıl araç kasko değeri belirlemekte ve yayınlamaktadır. Bu sebeple araçların satışında araçların kasko değerleri de etkili olmaktadır. Özellikle de kasko değerleri sigorta şirketleri açısından araçlarda teminat üst limit noktası olarak kullanılmaktadır. Yani araç pert olduğunda, yandığında ya da çalındığında sigorta şirketinin karşılayacağı maksimum miktarı belirtmektedir. Bu sebeple bu listede yer alan fiyatlar araç sahipleri açısından oldukça önemlidir.

Şayet aracınız Türkiye Sigortalar Birliği listesinde yer almıyorsa, bu sefer araç değeri belirleme işlemini sigorta şirketlerinin kendisi yapmaktadır. Otofinansman ile araç değeri hesaplama başta olmak üzere birçok şirket bu tür araçların piyasa değerini oluşan pazara ya da muadili olan araçlara göre belirlemektedir.

Araç Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Araç alım ve satımlarında en önemli noktalardan birisi hiç şüphesiz araç değeri belirlenmesidir. Araç değeri ise;

  • Aracın markasına,
  • Modeline,
  • Paketine,
  • Yaşına,
  • Vites tipine,
  • Kilometresine,
  • Kasa tipine,
  • Hasar durumuna,
  • Yakıt türüne,

Temizliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sizlere bütün bu kriterleri göz önüne alarak araç değeri belirliyoruz. Satın alacağınız ya da satacağınız aracın değeri bu kriterler doğrultusunda belirlenir ve böylece neredeyse hiçbir zarar etmemiş olursunuz. Ancak şunun da unutulmaması gerekir ki burada belirtilen araç fiyatı ortalama bir değerdir. Siz aracı bu fiyatın altında da alabilir ya da satabilirsiniz. Ya da aynı şekilde üstünde bir fiyata da alabilir ya da satabilirsiniz. Ancak Otofinansman ile araç değeri hesaplama sayesinde genel araç fiyatı piyasasından haberdar olmuş olursunuz.

Aracınızın fiyatı ek donanım paketleri ile artarken, eğer aracınızda hasar kaydı, boya veya farklı bir işlem varsa bir miktar düşer. Ayrıca araç alırken piyasada en çok satılan ve popüler olan araç modellerinden şaşmayın.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Wowwo Oto’ Dan Taksitli Senetli Araba Nasıl Alınır?

İçindekiler1 Wowwo Oto Güvenilir Mi?2 Sistem Nasıl İşliyor?3 Wowwo Taksit Hesaplama Artık sizde rahatlıkla sıfır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir