Online

Hsg Rahim Test Filmi Nasıl Çekilir, Fiyatları Nedir? 2020

Histerosalpinografi bir diğer adıyla HSG kadınlarda genel olarak adet kanamasının sonrasında çekilmektedir. Kadınlarda kanama varken HSG çekilmesi çok önerilmemektedir. Histerosalpinografi rahim filmi nasıl çekilir, fiyatları nedir gibi sorular en çok merak edilen ve araştırılan sorulardandır.

Hsg Filmi 2020 Fiyatları Nedir?

Kanama esnasında genel olarak film çekilmez çünkü, rehim filmi çekilme esnasında rahim içinde kullanılacak ilaçlardan dolayı adet kanı kaçabilir. Yine aynı şekilde adet kanaması sorası film çekilmesinin istenmesi hastanın hamile olmadığından emin olunması içindir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Hsg Testi Ücreti ve Hsg Testi Yapan Hastaneler Nedir?

Adet kanamasının normal süreci biter ve 10-15 gün gibi bir süre aşımı olursa muhtemelen hamilelik ve döllenme oluşabilir. Bu durumda ise HSG filmi çekildiğinde bebeğin zarar görme ihtimali vardır. Bu sebeple HSG filmi içn en ideal vakit adet kanamasını takip eden beşinci gündür.

HSG Testi Yapan Devlet Hastaneleri Nedir?

  • Hasta tok ya da aç karnına histerosalpinografi rahim filmi çektirmeye rahatlıkla gidebilir.
  • Anestezi uygulanmaması gerekmemekle beraber, bazı durumlarda genel anestezi uygulaması yapılabilir. Eğer böyle bir ihtimal söz konusu ise, hastanın muayeneden en az 6 saat öncesinden bir şey yememesi ve içmmesi gerekmektedir.
  • Normalda rahim filminde ilaç kullanımı söz konusu değildir. ancak doktor tavsiyesi olan istisnai durumlar elbette ki hariç tutulmaktadır.

İlaçlı Rahim Filmi HSG Nasıl Çekilir?

Rahim filmleri de diğer filmler gibi röntgen odasında çekilmektedir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Hasta karın ve meme röntgenlerinin ekildiği masaya yatırılır ve bacaklarını açması istenir. Hastanın bacakları havaya kaldırılmaz, düz ama arası açık vaziyette tutulur.

Hsg Film Testi Ücreti 2020 Nedir?

Tüm bu işlemler yapılırken röntgen odasında, röntgen teknisyeni ve kadın doğum uzmanı bulunur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi histerosalpinografi rahim filmi nasıl çekilir diye merak edenler için tekrar edelim. Hastaya herhangi bir lokal ya da genel anestezi uygulanmaz. Herhangi bir ağrı ya da sızı durumu yaşanmaz. Ancak yine de bu gibi durumlardan çok korkanlar için sakinleştirici iğne yapılmaktadır.

Hsg Sonrası Ağrı, Akıntı, Kaşıntı Adet Gecikmesi Nedir?

  • Kadın doğum uzmanı, muayene olacak olan kadına aynı muayenede olduğu gibi spekulum takar.
  • Spekulumun takılmasının ardından hastanın rahim ağzı özel sıvı ile temizlenir.
  • Artık tüm bu işlemlerin ardından hastanın rahim ağzı kısmından kanül uygulanması işlemine geçilir.
Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Hsg Test Ücret Fiyatları Nedir?

Rahim ağzındaki aletin içinden hastanın rahminin içine doğru filmin çekilmesini sağlayan radyoopak sıvı salınır. Bu sıvının özelliği röntgen ışınlarını geçirmemesidir. Bu sayede orada parlak olarak gözükmektedir.

  • Histerosalpinografi rahim filmi çekimi için verilen bu sıvı önce rahim içine oradan tüplere ulaşır. Bu esnada hasta hafif raatsızlık hissi duyabilir.
  • Bazı yerlerde röntgen çekimi işlemi skopi adı verilen ekran yardımıyla da görüntülü olarak izlenilebilmektedir.
  • Film çekimi bittikten sonra rahim ağzına yerleştirilen alet alınır.

Daha sonra hastaya bir rahim filmi daha çekilir ve bu işlemin ardından hasta masadan kaldırılır. Film sonuçları 10 dakika içerisinde alınabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı