Online

Tüvtürk Araç Muayene Ücretleri 2020 – Araç Muayene Randevu Alma

Mesafeleri kısaltmak ve ulaşmak istediğimiz yere daha hızlı bir şekilde gidebilmek için araç ediniriz. Satın almış olduğunuz araçları özel hayatta kişisel işler için kullanabileciğimiz gibi ticari anlamda da işler için kullanabilmekteyiz. Hayatımızı kolaylaştıran araçların trafik içerisinde de herhangi bir şekilde bir başkasının can güvenliğine zarar vermemesi için belli aralıklarla kontrolden geçmesi gerekmektedir.

Karayolları trafik kanunu 34. maddesinde trafiğe çıkan herhangi bir motorlu yada motorsuz taşıtın trafikteki sürücülerin herhangi bir şekilde trafiğe zarar vermemesi ve trafiğe çıkan kişinin de daha kontrollü bir şekilde hareket edebilmesini sağlayabilmek amacıyla rutin kontroller gerekir.

2020 Yılı için Tüvtürk Araç Muayene Randevu Ücreti Ne Kadar Oldu?

Araç kontrolleri yılın belli zaman dilimlerinde yapılır. Bu kontrollerin yapılması ile araçta farkedilmeyen ama daha sonra ortaya çıkabilecek ve büyük hasarlara yol açabilecek kazalarında önüne geçecek sorunlar tamir edilmiş olur.

Her sene belirli vakitlerde gerçekleştirilen ve rutin bir şekilde kontrol edilmesi gereken araç muayenesi işlemlerine başlamadan önce belli belge ve evrakların hazırlanması gerekir. Bu evrakların ardından o yıla ait olan araç muayenesi ücreti ödenmelidir.

Araç Muayane Öncesi Neler Yapılmalıdır?

2020 yılı itibariyle karayolları ve trafik kanununun çıkarmış olduğu ve biraz önce bahsetmiş olduğumuz yönetmelik kapsamında bu tarz muayene ücretlerinde yaklaşık 100’de 22,58 lik bir artış ile farklılığa gitmiştir.

Bu farkın muayenelere yansıyışı şu şekilde olmaktadır. Özellikle; otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtları ya da römork araçları için önceden belirlenmiş olan 279,66 lık ücret yerine 342,2 TL olarak güncellenmiştir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Ücretsiz Tüvtürk Randevu Alma Nasıl Yapılır?

Daha büyük araçlar olan; otobüs, kamyon, tanker ya da çekicilerin de içinde bulunduğu grup fiyatları ise önceden 377,60 TL iken şu anda güncel fiyatı 462,56 lira olmuştur.

Daha da küçük olarak nitelendirebileceğimiz; motorsiklet, motorlu bisikletler ve traktörlerin muayene ücretleri 142 liradan 174 lira 64 kuruş’a kadar bir artış ile muayene gerçekleştirilebilmektedir.

Araç Muayenesinden ilk Seferde Geçmek İsteyenlere 10 Küçük İpucu

Araç muayene randevusunu TÜVTÜRK sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Size uygun olan tarih ve zaman dilimini seçerek adınıza kayıtlı olan zaman diliminde randevunuza gitmeniz gerekir.

Herhangi bir şekilde almış olduğunuz randevuda değişim yapmak istediğinizde yine aynı sayfa üzerinden tarihte değişim ya da işlemin iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Randevu alabilmek için size ait olan aracın plakası ve ruhsat numarası ile giriş yapmanız gerekir.

Araç Muayene Randevu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden ya da yetkili telefon numaralarını arayarak almış olduğunuz araç muayenesinin; gününü saatini ve tarihini unuttuğunuz düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda aracın muayenesini sorgulamak istediğiniz de şahsınıza ait aracın plaka nosu ile birlikte muayene numarasına; Türkiye’deki araç muayeneleriyle ile ilgilenen kuruluş olan TÜVTÜRK sitesi üzerinden sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza aracın plaka numarası ile birlikte muayene raporunun numarasını girmenizin istendiği kutucuklar çıkacaktır. Ardından site güvenliği ve kurumsal güvenlik amacıyla hemen alt kutucukta resim ya da sayılardan oluşan güvenlik kodu kısmı ile karşılaşacaksınız.

Muayene Öncesi Basit Kontrolleri Yapın

Burayı da doldurduktan sonra sorgula tuşuna basınca muayene tarihiniz, muayene olacağınız istasyonunun adı, hizmet tipi ile beraber ayrıca muayene sonucunu da buradan öğrenebilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir sorunda site içerisindeki yönlendirici ve bilgi verici alanları okuyarak öğrenebileceğiniz gibi; telefon numarası üzerinden de bilgi alabilmektesiniz.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Araç Muayene Cezası 2020 Ne Kadar Oldu?

2020 yılı itibari ile araç muayenelerinde fiyatlarında artış söz konusu olmuştur. Resmi, özel ya da herhangi bir kamu kuruluşuna ait olan aracın kayıtlı olduğu kişi üzerinden muayenesinin her sene yenilenmesi gerekir. Yenilemesini yaptırmayan kişi muayenesiz bir şekilde trafikte dolaştığında bir ceza alacaktır. 2020 yılı itibariyle bu tarz bir araç trafiğe çıktığında ceza miktarı olarak 288 TL ödemektedir.

Bu ödemenin hemen ardından araç trafikten kısa süreliğine alınır. Bu süre içerisinde kişiden muayenesini yaptırılması beklenir. Eğer kişi bu süre içerisinde de yine muayeneyi yaptırmazsa 590,8 lira muayene yaptırmadığı için ceza parası ödemektedir. Eğer verilen süreyi geciktirirse bu miktar giderek çoğalmakta ve kişi tüm cezaları ödemeden trafiğe çıkamamaktadır.

Araç Muayene Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

Araçların yılın belirli dönemlerinde muayene zamanları vardır.  Aracı muayeneye ettirmeden trafiğe çıkan kişi tespit edildiğinde bundan dolayı ceza alacaktır. Eğer kişi cezayı ödemezse tutara ilave, geçen her aya karşılık yüzde beş civarı cezai miktar uygulanır.

Almış olduğu cezayı internet üzerinden ya da telefon numaraları ile gerçekleştirebilirsiniz. Kişinin trafikte, trafik kurallarını ihlal etmesinden dolayı aracına yazılmış herhangi bir cezası ya da OGS kaydı bulunursa araç muayenesini gerçekleştiremez. Aracın tamamı ile bir borcunun bulunmaması gerekir.

Muayene Öncesi Bunları Gözden Kaçırırsanız Geçemezsiniz!

Araç muayenesi tespit edilmediğinde bu fark edildiğinde uygulanan ceza miktarı süre verildiği halde yatırılmamış ve bu işlem birkaç kere daha gerçekleşmişse kişi ceza ücretlerinin hepsini birden ödedikten sonra tekrar bir muayene randevusu alabilme hakkına sahip olur.

Tüvtürk sitesini ziyaret ederek sorgulama bilgileri ile beraber ödeme yapabileceğiniz bu miktarı telefonla arayarakta yapabilirsiniz. Sorgulama bilgileri olarak kullandığınız aracın cinsi, muayene için verilmiş olan tarih, son muayene geçerliliğinin tarihini de girerek sorgulama yapabilirsiniz. Muayene ücreti ve gecikme cezasına buradan erişebilirsiniz.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Araç Muayene İptal Etme Nasıl Yapılır?

TÜVTÜRK sitesi üzerinden almış olduğunuz bir randevunuz bulunmakta ve bu araç randevunuzu herhangi bir sebepten dolayı iptal etmek istiyor olabilirsiniz. Araç muayene tarihlerinde de bir değişim yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için yine bu siteye giriş yaparak kolay bir şekilde bunu halledebilirsiniz.

Randevu almış olduğunuz TÜVTÜRK sitesine giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra bu sisteme soyadınızı girmeniz gerekiyor. Soyadınızı girdikten sonra iptal işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

2020 yılında araç muayenesini iptal ettirmenin birden çok yolu vardır.

Randevu alma ya da sorgulamadan daha kolay bir işlem olan, randevu iptal etme işlemini; telefon üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.TÜVTÜRK’e ait olan 0888 233 00 55 numarayı arayabilir ve bu numarayı aradıktan sonra randevu talebinizi iptal etmek istediğinizi iletebilirsiniz.

Almış olduğunuz randevuyu devletin vatandaşlarına sağlamış olduğu e-devlet uygulamasına giriş yaparak da iptal edebilirsiniz. E-devlet uygulaması içerisinde TÜVTÜRK ait olan seçeneklerle giriş yaptığınızda randevunuzu görebilir ve randevu iptalini de gerçekleştirebilirsiniz.

Randevu iptal işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey; aracınız için almış olduğunuz randevuyu 3 kere değiştirirseniz ya da 3 kere iptal ederseniz; o sene içerisinde herhangi bir şekilde yeni bir randevu alma hakkınız engellenmiş olur.

Muayenede Nelere Bakılır?

Araç Muayene İstasyonu Randevu Alma Telefon Numarası Nedir?

2020 yılına ait araç muayene randevularınız için; Türkiye’deki araçların işlemleri için kurulmuş olan TÜVTÜRK sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Vatandaşlık numaranız ile E-Devlet aracılığıyla da alabileceğiniz randevu işlemlerinde eğer siteye erişim durumunuz söz konusu değilse TÜVTÜRK’e ait olan 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

Sadece pazar günü kapalı olan çağrı merkezi, haftanın diğer günleri açık şekilde belirlenen hat numaraları üzerinden araç randevu alımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sabah 8.00 akşam 20.00 saatleri arasında hizmet veren bu numara kullanmış olduğunuz hat üzerinden ücretlendirilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı