Kredi Kartı ile Hgs Bakiye Yükleme

Kış Lastiği Cezası 2020 Zorunlu Uygulama Yönetmeliği Belli Oldu

Her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak uygulanan Kış Lastiği Uygulaması belirli yönetmeliklere bağlı olarak uygulanmaktadır. 2020 yılı zorunlu kış lastiği uygulama yönetmeliğine göre kış lastiği denetimlerinde;

 • İç İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş personeller,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Personelleri,
 • Jandarma Genel Komutanlığı personelleri,
 • Ticaret Bakanlığı Sınır kapılarında görevli olan personeller,

Kış Lastiği Zorunlu mu? 2020

Görevlidir. Ticari araçlar için uygulanan ve kış şartlarında trafik güvenliğini sağlayan kış lastiği uygulaması konusunda her yıl güncellenen yönetmelik bu yıl içinde güncellenmiş ve uygulamaya konulmuştur.

Yönetmeliğe göre kullanılması gereken kış lastiği özellikleri, lastik diş ölçüleri, hangi araçların kış lastiği uygulaması kapsamında olduğu gibi konular kış lastiği yönetmeliklerinde detaylı olarak belirtilmiştir.

Kış Lastiği Fiyatları 2020 Nedir? Ucuz Tavsiyeler

Kış lastiği bir yandan sürücü güvenliğini sağlayan bir yandan da trafik güvenliğini sağlayan lastikler olarak 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kullanılması zorunludur. Her yıl kış lastiği uygulaması öncesinde zamlanan kış lastiklerinin 2020 yılı fiyatları 4 adet için ortalama olarak 900 TL ile 2400 TL arasında değişiklik göstermektedir. Lastik üretici firmaların menşei, lastik kalitesi, fason üretim kış lastikleri gibi lastik fiyatlarını etkileyen çok sayıda faktör yer aldığı için bütçenize en uygun lastik modelini seçmek size avantaj sağlar.

Peki en uygun fiyatlı kış lastiği için hangi markalar tercih edilmelidir. Ekonomik kış lastiği markalarının başında Petlas markası geliyor. Petlas markasından sonra Nokian markası ekonomik fiyatlar ile satın alabileceğiniz markalardan biri. Ekonomik üçüncü sırada yer alan kış lastiği markası da Falken markasıdır. Bu ü marka 1000 TL ile 1500 TL arasında sahip olabileceğiniz kış lastiği markalarıdır.

Kış Lastiği Cezası 2020 Yılı İçin Kaç TL Oldu ?

1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasından ticari araçların kullanmak zorunda olduğu kış lastiklerini kullanmadığınızda Trafik kanununa göre ceza ile karşılaşıyorsunuz. Karayolları Trafik Kanunu Madde 65 / A’ya göre kış lastiği takmadığınız takdirde 766 TL ceza yiyorsunuz. 2020 yılı zamlı tarifesi üzerinden uygulanan kış lastiği cezası 15 gün içinde ödendiği takdirde yüzde 25 oranında indirimli şekilde ödeme yapıyorsunuz.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Kış lastiği uygulaması sadece ticari araçları kapsadığı için binek araçlar bu kapsamda değerlendirilmiyor. 4 aylık süre boyunca uygulanan kış lastiği uygulaması yönetmeliğine göre kış lastiği kullanmadığınızda veya kullandığınız kış lastikleri yönetmeliklerde belirlenen diş ölçülerine sahip olmadığında 766 TL ceza yiyorsunuz.

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Kış lastiği; 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında uygulanması zorunlu olan lastiklerdir. Kış şartlarında sürücü ve yol güvenliğini sağlamak adına uygulanan ve her yıl güncellenen yönetmelikler ile duyurulan kış lastiği uygulaması sadece ticari araçlar için uygulaması zorunlu olan lastiklerdir.

Yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ticari araçlar için belirlenmiş tarihlerde kullanılması zorunlu olan kış lastikleri yönetmeliklerde belirlenen kriterlere uygun olmadığında cezai yaptırımlar ile karşılaşıyorsunuz.

Kış Lastiği Uygulaması 2020 Nedir?

Dört tekerli ticari araçlar, altı tekerli ticari araçlar ve yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar, 10 tekerli araçlar, midibüs, minibüs, kamyonet, kamyon, otobüs, tır gibi araçların kış lastiği yönetmeliğine göre kış lastiği kullanması zorunludur.

Binek araçlar, kış lastiği yönetmeliği kapsamında yer almadığı için binek araçlarda kış lastiği uygulaması zorunlu değildir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Kış Lastiği Tavsiyesi 2020 İçin Bizim Önerdiğimiz Markalar

Kış lastikleri, yolculuk sırasında yol güvenliğini sağlayan ve sürüş güvenliği ile gitmek istediğiniz yere sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan lastiklerdir. Kış şartlarında yol tutuşunu artıran, sürüş güvenliğini sağlayan kış lastikleri markalarına ve özelliklerine göre farklı fiyatlara satılıyor.

Kış lastiği almak istediğinizde hangi markanın hangi modelini satın almalıyım diye kararsız kalıyorsanız sizler için derlediğimiz markaların modellerini tercih edebilir, kış lastiği ile güvenli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Kış lastiği almak istediğinizde;

 • Karda fren yaptığınızda fren mesafesi,
 • Islak yollarda fren yaptığınızda fren mesafesi,
 • Kuru yolda fren yaptığınızda fren mesafesi,
 • Buzlu yollarda fren yaptığınızda fren mesafesi,
 • Yolda sürüş esnasında oluşan ses yüksekliği,
 • Yakıt tüketimine etkisi,
 • Aşınma değerleri

gibi farklı etkenler göz önünde bulundurularak lastik alınmalıdır. Bu faktörlere bağlı olarak lastik markaları şunlardır.

 • Michelin Alpin 5 model kış lastiği,
 • Continental Winter Contact 860 model kış lastiği,
 • Bridgestone Blizzak LM Evo model kış lastiği
 • Pirelli Cinturo kış lastiği
 • Goodyear Ultra Grip 9 model kış lastiği
 • Nokian WR D4 kış lastiği

En Ucuz Kış Lastiği Fiyat Kampanyaları 2020 Nedir?

Kış aylarında yol ve sürüş güvenliğini sağlayan kış lastikleri ebatlarına, fren mesafesine, yol tutuşuna, sürüş esnasında oluşturduğu ses yüksekliğine, aşınma derecesine göre farklı fiyatlara satılmaktadır. Her yıl güncellenen fiyatlar ile satılan kış lastikleri için 2020 yılı içinde özel fiyat kampanyaları düzenlenmiştir. 2020 yılı en ucuz kış lastiği fiyat kampanyaları şu şekildedir.

1 ) Pireli 91 V kış lastiği; 2019 yılında 367 TL olan adet fiyatı 2020 yılı kampanya dahilinde 343 TL olarak satışa sunulmuş.

2 ) Bridgestone Turanza kış lastiği; 2019 yılında 317 TL ye satılırken 2020 yılı kampanya dahilindeki fiyatı 322 TL olarak belirlenmiştir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

3 ) Lassa Snoways kıl lastiği; 2019 yılında 229 TL ye satılırken 2020 yılı kampanya dahilinde 245 TL ye satılmaktadır.

4 ) Falken Euroall Season kış lastiği; 2019 yılında 240 T ye satılırken 2020 yılı kampanya dahilinde 224 TL ye satılmaktadır.

5 ) Michelin Cross Climate kış lastiği; 2019 yılında 415 Tl ye satılırken 2020 yılı kampanya dahilinde 433 TL ye satılmaktadır.

Kış Lastiği Kiralama İstanbul, Ankara, Adana, Bursa

1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında uygulanması zorunlu olan kış lastiği uygulamasında kış lastiği satın alarak kullanabileceğiniz gibi kış lastiği almak yerine kiralama yoluna da gidebilirsiniz. Oto lastik markalarının bayilerinde kiralama hizmeti alabileceğiniz gibi internet üzerinden kış lastiği kiralama hizmeti veren firmalar ile de iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul, Ankara, Adana, Bursa gibi büyük şehirlerde uygulanan kiralama yönteminde lastik bayilerine giderek aracınız için kış lastiği kiralamak istediğinizi belirtiyorsunuz. Size sunulan fiyatları kabul ettiğinizde kişisel bilgileriniz, araç bilgileri ve kredi kartınızın bilgileri alınıyor. Kredi kartınızdan lastik fiyatları kadar bir kısım bloke ediliyor ve kış lastikleri aracınıza takılıyor. Kendi lastiklerinizi de isterseniz lastik firmasının deposunda muhafaza edebiliyorsunuz.

Petlas, Lassa, Pirelli Fiyat Ve Kalite Karşılaştırması

Kış lastiği markaları olan Petlas, Lassa, Pirelli arasında kalite sıralaması yapmamız gerektiğinde sıralama; Pirelli, Petlas ve Lassa şeklinde olacaktır. Yapılan testlere ve ölçümlere göre kalite sıralaması bu şekilde olmaktadır. Kalite sıralamasında olduğu gibi fiyat sıralamasında da durum benzer şekildedir.

Satın almak istediğinizde kış lastiği fiyatları Pirelli, Petlas ve Lassa şeklinde olmaktadır. Aynı ölçülerde lastik almak istediğinizde Pirelli için 343 TL, Petlas için 300 TL, Lassa için ise 245 TL ödemeniz gerekiyor. Adet bazında fiyat sıralaması de kalite sıralaması ile benzerlik gösteren kış lastikleri arasından bütçeniz için uygun olanı satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı