Online

Ücretsiz Araç Km Sorgulama 2020 Bedava SMS ile Araç Kilometre Öğrenme

İkinci el araç sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmeleri bir çok şey vardır. Aracın genel durumu ve yapısı hakkında bilgi sahibi olmak için yapılması gerekenler bellidir. İnsanlar, bunun çözümü için atması gereken adımları bilmektedir. Güven duygusunun ayaklar altına indiği bu dönemde, araç alım ve satımlarında, aracın kilometresinin doğru olup olmadığının da kontrol edilmesi gerekmektedir. Kilometre sorgulamak, özellikle ikinci el araç alırken yapılması gereken en önemli işlemlerden biridir.

Araç Km Sorgulama Nasıl Nereden Yapılır?

Araç sorgulamasının kolayca öğrenilmesini sağlayan bazı uygulamalar bulunmaktadır. TÜVTÜRK ile PTT HGS uygulamaları, bunların başında gelmektedir. Ayrıca oto yetkili servisler ve ekspertizler vasıtası ile de araç kilometresi öğrenilmektedir. SMS uygulamasını kullanarak da araç kilometresi öğrenilebilmektedir. SMS, aracın kilometresini öğrenme yöntemlerinden biridir. İkinci el araçların hem alım hem de satımlarında, kilometre dahil hemen her ayrıntının öğrenilmesi, artık mümkündür.

PTT Km Sorgulama

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, beraber bir protokole imza attılar. Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair imza altına alınan protokolün diğer tarafında, PTT bulunmaktadır. HGS Mobil Uygulama kullanılarak aracın kilometresi sorgulanmaktadır. Bu mobil uygulamaya yazılacak, ya plaka ya da şase numarası bilgisi sayesinde, aracın kilometre bilgisine ulaşılacaktır.

PTT ile hem Bakanlığın hem de Karayollarının imza altına aldığı ortak protokol ile isteyen her araç sahibi, ya da ikinci el araç satın almak isteyen her yurttaş, HGS Mobil Uygulama sayesinde, hem kilometre bilgisine hem de Araç Muayene Bilgilerine kolaylıkla erişebilecekler. Bilgilere ulaşmak için öncelikle uygulamanın indirilip açılması gerekecektir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Uygulama açıldığında, ekranda ter alan KM butonuna tıklatmak gerekir. ardından gelecek ekranda öncelikler PLAKA NO seçeneği işaretli olması gerekmektedir. Hemen altında bulunan sekmeye de, sorgusu yapılmak istenen plaka girilmelidir. Bilgi girildikten sonra da, KM Muayene Sorgula sekmesinin tıklanması gerekecektir.

E devlet Araç Km Sorgulama Nasıl Yapılır?

Uygulamadaki bir sonraki aşama, sorgu ücretinin tahsiline yöneliktir. Gelen ekrana, kredi kartı bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Ödenecek dekontun elektronik faturasını elektronik posta adresinden almak isteyenler de maillerini ilgili sekmeye yazmaları gerekir. eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulan kredi kartı bilgilerinden sonra, Ödeme Yap sekmesinin tıklanması istenmektedir.

Açılan yeni ekrandan ise araç seçimi yapılması gerekmektedir. seçimin akabinde, güvenlik ekranı çıkacak ve bankanın SMS olarak gönderdiği numaraların girilmesi ile işlem sona erdirilecektir. Gönder sekmesine yapılan tıklama ile aracın bilgileri de ekrana düşecektir. İstenirse, sağ üst taraftan da PDF formatında kaydı oluşturulabilmektedir. Bu uygulama sayesinde hem aracın rengi hem modeli hem şasi numarası hem motor numarası hem de km bilgisine ulaşılmaktadır. 2020 senesi itibarı ile de Araç Km Sorgulama ücretleri, altı buçuk Türk lirasıdır.

TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama

TÜVTÜRK, ücretsiz bir şekilde araç kilometresi sorgulaması yaptıran bir şirkettir. Araç kilometresi sorusu yapmanın da iki seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerin biri SMS servisidir. Öbürü de TÜVTÜRK KM kayıtları üstünden yapılmaktadır. Peki, ücretsiz olan TÜVTÜRK KM sorgusu nasıl yapılmaktadır?

TÜVTÜRK, ikinci el araç alacak yurttaşlara, KM sorgusu hizmeti sunmaktadır. İkinci el piyasasında aracın kilometresi, aracın fiyatına doğrudan tesir eden bir özelliktir. Bundan sebep her alıcı, aracın kilometresini doğrulatma ihtiyacı duyar. Aracın üzerinde güncel KM yazsa da, güven kaybının hızla düştüğü ülke ortamında yurttaşlar, bunu doğrulatma çabasına girerler. TÜVTÜRK gibi resmi araç muayene firması, bunu ücret istemeden gerçekleştiriyor.

Üzerine kayıtlı araç değil de satın alınacak bir aracın TÜVTÜRK üstünden sorgusu için öncelikle aracın sahibi ile iletişim kurulması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde muayeneye gelen bir aracın kilometresi, her seferinde TÜVTÜRK tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kurumun resmi internet adresi üstünden de muayene bilgilerinin sorgulanması yapıldığında, araç kaç kilometre yaptığının verileri, kullanıcılar ile paylaşılacaktır.

TÜVTÜRK tarafından verilen bilgiler, aracın son KM durumunu ifade etmemektedir. Ancak hangi KM dilimleri arasında muayeneye geldiği net olarak bildirildiğinden, güncel durum hakkında veriler içermektedir. SMS sistemine göre daha değerli bilgiler sunmaktadır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

OTO Ekspertiz Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

Oto ekspertizlerin aracılığı ile de, araçların kilometre tespiti yapılmaktadır. Yapılması gereken, ekspertize giderek, orada Km sorgusunun yapılmasının sağlanmasıdır. Araca dair her bir detayın öğrenildiği adres olan ekspertizler, aynı zamanda en güvenli KM öğrenme adresidir.  Lakin hem zahmetli olması hem de uzun sürmesi nedeni ile pek tercih edilmemektedir.

Oto ekspertizinden KM öğrenmek, en son seçenekler olarak değerlendirilir. Aracın tüm aksamı için götürülen ekspertiz, aynı zamanda KM üstünde yapılan değişikliklerin de tespitini yapmaktadır. Aracın fiyatı ile doğrudan ilgili olan KM bilgisi, yanıltıcı işlemlere tabi tutulmuş olabilmektedir. Ekspertiz, KM ile oynanıp oynanmadığına dair en net bilgiyi veren adrestir.

SMS Mesaj ile KM Sorgulama

Araç KM sorgusunun SMS ile mesaj şeklinde öğrenilmesi için 5664 Uygulaması yürürlüğe konmuştur. Ülke yurttaşları, hem araç hasar durumunu hem araç detayları bilgisini hem de değişen parça olup olmadığı bilgisini, herhangi bir aracıya gerek kalmadan, kolaylıkla ulaşılabilmesi için bu uygulama başlatılmıştır.

Bu uygulama, tüm GSM operatörleriyle; Türkcell ile Türk Telekom ve de Vodafone, yapılan anlaşma sayesinde gerçekleştirilir. SMS projesidir. Mesaj yöntemi ile 5664 uygulamasına atılan mesaj ile gelen bilgiler arasında hem aracın tüm hasar geçmişi hem araç detay bilgisi hem de ekspertiz raporuna göre değişen parça durumuna dair bilgiler yer almaktadır. Araç plakasının yazılıp 5664 uygulamasına SMS atılması ile bu bilgiler öğrenilmektedir. Bu SMS uygulamasının 2020 maliyet fiyatı, sekiz buçuk Türk lirasıdır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Mobilden Araç Kilometre Bilgisi Sorgulama

Mobil ya da Akıllı telefonlardan aracın kilometresini öğrenmek de mümkündür. Mobil uygulamaların telefona indirilmesi ile bu sağlanmaktadır. TÜVTÜRK ile PTT HGS uygulamalarının internet ortamında indirilmesi gerekir. İndirilip kurulan uygulamalardaki bilgilerin girilmesi ile KM sorgusu yapıla bilmektedir.

Araç Km Düşürme Yöntemleri

Türkiye şartlarında aracın fiyatını, KM belirler. Fiyat üstünde en önemli etken olan KM ile de yasal olmayan şekilde oynamalar yapılır. Alıcının kandırılması ve araç üstünden haksız kazanç sağlamak olan KM düşürmenin de çeşitli yöntemleri vardır. Ancak bu durumun, Yargıtay ilgili ceza dairesi tarafından verilmiş karar ile tespit edilmesi halinde yasal bir takım sorumlulukları vardır.

Yeni model araçların elektronik sistemleri kullanılarak aracın Km’si düşürülür. Eski model araçlarda yerinden çıkarılan sayaç, KM ayarlarının yeniden yapılması ve geriye sarılması ile yapılmaktadır. Oto Sanayi içerisinde bulunan oto elektrikçiler, bu işlemi gerçekleştirmektedir.

Araç Kilometresi Düşürülmüş Oynanmış ise Nasıl Anlaşılır?

Araç KM durumunda yapılan oynamaların bazıları, oto ustalarının dahi zor tespit ettiği bir hakikattir. Kötü kullanılan araçlarda yüz bin KM üstünde yapılan değişikliği tespit etmek, daha da zorluk içerir. İki yüz elli bin kilometrede yapılan değişikler, oldukça kolay fark edilir.

Koltuk ile kapı ve yer döşemelerinden, aracın kilometresi üstünde oynama yapıldığı tespiti yapılabilir. Direksiyondan ve vitesin topuzundan da aracın ne kadar kullandığı anlaşılmaktadır. Aracın kaporta ile boya durumundan ve ortaya çıkan paslardan da KM hakkında ip uçları elde edilir. Plastik parçaların renk değiştirmesi ve matlaşmalar, ip ucu göstergesidir.

2020 Araç km Oynama Cezası Ne Kadar?

Yargıtay 23. Ceza Mahkemesi, KM üstünde yapılan oynamaları, dolandırıcılık olarak nitelendirmiştir. Bu aldatma eğilimli fiil de TCK içerisindeki 153. Madde gereğince karşılık bulacaktır. Buna göre gerekli maddi tazminatın yanı sıra, bir seneden beş seneye kadar da hapis cezası ile cezalandırılacak bir suç olarak görülmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı