Kredi Kartı ile Hgs Bakiye Yükleme

Özel Plaka Satın Alma 2020 – Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişiler ve şirketler kendi adlarının kısaltmalarını içeren özel plakalara sahip olabilirler. Belirli şartlara göre verilen özel plakalara sahip olmak için öncelikle özel plaka sorgulaması yapılması gereklidir. İkamet ettiğiniz veya faaliyet kaydınızın yer aldığı ildeki özel plakaları sorgulayabilmek için Emniyet Genel Müdürlüklerinin internet sitelerinde yer alan plaka sorgulama sayfasını kullanabiliyorsunuz. Bulunduğunuz ilin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasını ziyaret ettiğinizde plaka sayfasından almak istediğiniz özel plakanın boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kişiye Şahıs İçin Özel Plaka Nasıl Alınır?

Kişiye ve şahsa özel plaka almak istediğinizde yapmanız gereken birkaç işlem bulunuyor. Bu işlemleri yaparak istediğiniz özel plakalar boşta ise alabiliyorsunuz. Özel plaka almak istediğinizde takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir.

1 ) Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde vatandaşların kullanımına sunulmuş olan plaka sorgulama sayfasını kullanarak almak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını araştırmanız gerekiyor.

2 ) Almak istediğiniz özel plaka boşta ise plakayı ayırtmalı ve rezervasyon için bağış yapmanız gerekiyor. Polis vakfı, Şoförler odası cemiyetine makbuz karşılığında yapacağınız bağış sonrasında özel plakayı rezerve etmiş oluyorsunuz.

3 ) Bu işlemlerden sonra araç devi işlemleri için notere gitmeniz gerekiyor. Notere gittiğinizde işlem yaptırmadan önce plaka değişikliği yapacağınızı ve alacağınız plakanın sizin için ayırtıldığını belirtin.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

4 ) Noter işlemleri sırasında sizden istenilen eski plakalarınızı notere teslim edin ve adınıza yırtılmış olarak sistemde görünen plakaya devir yapılmasını sağlayın.

5 ) Noter işlemi sonrasında noter tarafından verilecek olan devir ve plaka belgesini alarak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasına giderek plakanızı bastırmak istediğiniz belirterek evraklarınızı verin.

6 ) Son işlem olarak özel plakayı bastırıp aracınıza asın. Bu işlemlerden sonra özel plaka işlemlerinizi tamamlamış oluyorsunuz.

Kurumsal Ve Şirket Adına Özel Plaka Nasıl Alınır?

Şahsa özel plaka dışında firmanızın adının yer aldığı özel plakaları almak istediğinizde de izlemeniz gereken yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler, şahıs plakalarından farklı olmamakla birlikte sadece ödeyeceğiniz ücretlerde değişiklikler yer alıyor.

Firma adına alınacak olan plakalar için 5000 TL ile 200000 TL arasında değişen rakamlar ödemeniz gerekiyor. Bulunduğunuz ve faaliyet olarak kayıtlı olduğunuz ilde yer alan plaka sayısına göre belirlenen özel plaka ücretleri il il değişiklik göstermektedir.

Özel Plaka Fiyatları 2020 Nedir?

Özel bir plaka almak istediğinizde ödemeniz gereken plaka ücretleri her yıl güncellenmektedir. Alacağınız özel plakalara göre ödemeniz gereken 2020 yılı plaka ücretleri şu şekildedir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

GS, FB, TS, BJK gibi takım plakaları  için 3000 TL ile 30000 TL arasında il bazında değişen ücretler ödemeniz gerekiyor.

Üç harfli isimlerden oluşan plakalar almak istediğinizde; 8000 TL ile 18000 TL arasında değişen ücretler ödemeniz gerekiyor. Bu ücretler il bazında farklılık gösterebiliyor.

Siyasi parti kısaltmalarından oluşan plakalar almak istediğinizde;13000 TL ile 25000 TL arasında değişen ücretler ödemeniz gerekiyor.

Eğer plakanızda adınız ve soyadınız, firmanızın adının yer almasını istiyorsanız 50000 TL ödemeniz gerekiyor. İl bazında değişen rakamlara sahip olan plakalar ilde bulunan araç ve plaka sayısına göre değerlendirildiği için ücretlerde değişiklikler olabiliyor.

Özel Plaka Alma Ücreti 2020 Nedir?

Satın aldığınız araç için özel bir plaka almak istediğinizde plaka için ödeyeceğiniz ücretlerin dışında standart olarak plaka almak için ödemeniz gereken ücretler bulunuyor. Araç satın aldığınızda plaka değişikliği yapacaksanız plaka değişikliği ücreti olarak 290 TL noter ücreti ve plaka başına 17 TL ücret ödemeniz gerekiyor. 

Şahsa özel plaka veya firmanıza özel plakalar dahil olmak üzere özel kısaltma olarak kullanılan plakalar için hem plaka ücretleri ödemeniz gerekiyor hem de emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan plaka değişikliği ücreti ödemeniz gerekiyor.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Bu ücretleri ödedikten sonra noterden alacağınız devir ve plaka belgesi ile yeni plakanızı alabilirsiniz. Özel ve firmanız için almak istediğiniz plakalar için plaka ücretleri dışında Polis vakfı ve Şoförler Odası’na bağış yapmanız gerekiyor. Bağış miktarı tamamen o ildeki vakıf ve oda yöneticileri tarafından belirlendiği için bu konuda bir standart bulunmamaktadır.

Egm ve E devlet Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM Ve E – devlet Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır? Şahsınıza veya firmanıza özel olarak plaka almak istediğinizde öncelik olarak plaka sorgulaması yapmanız gerekiyor. Plaka sorgulamasını ücretsiz olarak yapabileceğiniz yöntemler olan EGM internet sitesiniz ziyaret ederek plaka sorgulama sayfasına ulaşabilir ve plaka sorgulaması yapabilirsiniz.

Ücretsiz olarak plaka sorgulama yöntemi e – devlet üzerinden yapılandır. Kimlik numaranız ve şifreniz ile profilinize erişim sağlayıp, Emniyet Genel Müdürlüğü online işlemler sayfasına tıkladığınızda plaka sorgulama sayfasının yer aldığı ekrana ulaşacaksınız.

2020 Yılı için Plaka Vergileri ve Plaka Basım Ücreti Nedir?

Bu sayfa da yer alan sorgulama ekranından almak istediğiniz plakayı girerek plakanın boşta olup olmadığını kısa süre içinde öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemler ücretsiz yöntemler olarak vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Almak istediğiniz özel plakalar için ücretsiz sorgulama yöntemlerini kullanarak plakanın bota olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı