Kredi Kartı ile Hgs Bakiye Yükleme

Plaka Yenileme ve Değiştirme 2020 İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni bir araç Satın aldığınızda veya aracınızın plakasını değiştirmek istediğinizde yetkili kurum olan notere gitmeniz gerekiyor. Satış yapmanız, satın almanız, ikamet değiştirmeniz durumunda plaka değişikliği talebinde bulunabiliyorsunuz. Notere giderek plaka yenileme ve değiştirme işlemleri için şu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor.

  • Satın alacağınız veya plakasını değiştireceğiniz aracın muayenesinin yapılmış olması, MTV borcunun olmaması gereklidir.
  • Plaka değişikliği yapacaksanız araç sahibi olarak dilekçe ile başvuru yapmanız gereklidir. Araç sahibi dışında vekaleti olan kişi veya kişilerde plaka değişikliği talebinde bulunabilir.
  • Özel bir plaka almak istiyorsanız öncesinde Trafik Şube Müdürlüğüne giderek istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını teyit ettirmeniz gereklidir.
  • Noter tarafından plaka değişikliği onaya belgesi ile birlikte plaka basım merkezine giderek plakanızı bastırabilirsiniz. Artık yeni plakanızı kullanabilirsiniz.

Plaka Yenileme Noter Masraf Ücreti 2020 Nedir?

Satış sebebi veya özel durumdan kaynaklı araç plakası değiştirmek istediğinizde belirli masrafları da üstlenmeniz gerekiyor. Standart olarak talep eden kişilerden tahsil edilen plaka yenileme ücreti 2020 yılından itibaren zamlı olarak belirlenmiştir. Eğer satış nedeni ile plaka değişikliği istiyorsanız 290 TL plaka değişiklik ücreti ödemeniz gerekiyor.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

2019 yılında 218 TL olan bu ücret 2020 yılı Ocak ayı itibari ile zamlı olarak 290 TL olarak tahsil edilmektedir. Eğer özel bir plaka alacaksanız Şoförler Odasına 100 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bu durumda satış nedeni ile plaka değişikliği ücreti toplamda 390 TL oluyor.

Araç satın alma yerine sadece plaka değişikliği istediğinizde de ödemeniz gereken ücret 2020 yılı için zamlı tarife üzerinden tahsil ediliyor. Plaka değişikliği yapmak istediğinizde talebiniz kabul edildiği takdirde ödemeniz gereken toplam tutar 290 TL olarak belirlenmiştir. Yeni plakaların basım ücreti olan 34 TL ile birlikte plaka değişikliği içim ödeyeceğiniz toplam tutar 324 TL’dir.

Plaka Yenileme, Değiştirme Dilekçe Örneği Nedir?

Plaka yenilemek istediğinizde belirli kriterleri karşılamanız gerekiyor. Her isteyen istediği zaman plaka değişikliği talebinde bulunamıyor. Plaka değişikliği için zorunlu hallerden birine sahipseniz plaka değişikliği talebinizi içeren bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Plaka yenileme, değiştirme işlemi için standart bir dilekçe örneği olduğu gibi kendinizde bir dilekçe yazabilirsiniz.

Neden plaka değişikliği yapmak istediğiniz belirten sebeplerini yazmanız yeterli oluyor Standart dilekçe örneğinde ise bulunduğunuz il veya ilçenin Trafik Şube Müdürlüğüne yazılacak şekilde hazırlanmış olan dilekçede siz sadece il veya ilçe adını, adınızı, soyadınızı, iletişim bilgileri, araç bilgileri ve dilekçe altında yer alan plaka değişiklik sebebinizi işaretlemeniz yeterli oluyor. Bu şekilde dolduracağınız plaka yenileme dilekçesi ile başvuru yapabiliyorsunuz.

Muayene İçin Plaka Yenileme Randevu Nasıl Alınır?

Aracınızı satmak, yeni bir araç satın almak için plaka değişikliği yapmanız durumunda aracın muayene tarihine dikkat etmelisiniz. Muayenesi yapılan aracın plaka bilgileri değiştiği için sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken muayene için plaka değişikliği randevusu almak ve plaka değişikliği yapmaktır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Plaka değişikliği randevusu almak için yapmanız gereken muayene tarihinden önceki bir tarihe araç plakası yenileme ve değiştirme işlemlerini yapmak. Trafik Şube Müdürlüğüne giderek muayene için plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli oluyor. Muayene tarihine göre sizi yönlendiren personeller sayesinde işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Plaka Değiştirme Yerleri Ve Fiyatları

Plaka değiştirmek istediğinizde başvuru yapacağınız kurumlar öncelikle noterler ve sonrasında Trafik Şube Müdürlükleridir. Bu kurumlara sırası ile giderek plaka değişikliği yapmak istediğinizi belirttiğinizde size yardımcı oluyorlar.

Araç satın aldığınızda veya aracınızın plakasını değiştirmek istediğinizde noter onayını aldıktan sonra Trafik Şube Müdürlükleri bünyesinde yer alan plaka basım merkezlerine gitmeniz plaka değişikliği için yeterli oluyor. Plaka değişikliği için 2020 yılı fiyatları ile ödemeniz gereken ücretler; özel plakalarda 390 TL, normal plakalarda ise 218 TL dir.  

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

İstanbul, Ankara, İzmir Plaka Yenileme İletişim Bilgileri

İstanbul plaka değişikliği için; Hırkai Şerif Mah. Adnan Menderes Blv. Vatan Cad. 58 Fatih, İstanbul adresinde yer alan Trafik Şube Müdürlüğü’ne,

Ankara plaka değişikliği için; Hacettepe Mah. Dumlupınar Cad. 1 Kurtuluş, Altındağ, Ankara adresinde yer alan Trafik Şube Müdürlüğü’ne,

İzmir plaka değişikliği için; Yenişehir Mah. Gaziler Cad. 189 K:2 Tepecik, Konak, İzmir adresinde yer alan Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekiyor.

Hangi Şartlarda Zorunlu Plaka Yenileme Yapılır?

  • 2. El araç satışı, araç satı alma, araç satma,
  • İkamet adresinizde değişiklik yapma,

Durumlarından plaka değişikliği yapabiliyorsunuz. Bu şartlar dışında istisnai durumlar olarak belirlenmiş olan can güvenliği gibi konular içinde plaka değişikliği yapabiliyorsunuz. Plaka değişikliği yapabilmek için aracınızın MTV borcunun olmaması, araç muayene tarihinin geçmemiş olması gibi şartları da sağlamanız gerekiyor.

Bu şartları sağlıyorsanız araç sahibi olarak siz veya vekâlet verdiğiniz kişi veya kişiler plaka değişikliği için başvuru yapabilir ve işlemleri yürütülebilir. Plaka değişikliği işlemleri kısa süre de tamamlanabilen işlemler olduğu için gün içinde değişiklik işlemlerini yapabilir ve yeni plakalarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı