Online

Taksi Plakası 2020 Satın Almak ve Kiralama Şartları, Fiyatları Nedir?

Değeri sürekli artan taksi plakaları insanlar için iyi bir yatırım aracı olarak görülür. Bu durum hem kiralama hem de satın alma işlemleri için geçerlidir.

2020 Taksi Fiyatları Nedir?

Örneğin İstanbul için bakıldığında taksi plakası kiralamafiyatları iki milyon liraya kadar çıkabilmektedir. 2004 yılında bu rakamlar iki yüz elli bin civarında iken her geçen gün plakalar daha da değerli hale gelmiştir.

Fiyat artışının yaşaması ile birlikte taksi plakası satın almak iyi bir yatırım aracı olarak görülmeye başlanmıştır. Bu amaçla kuyumcular, tekstilciler, profesyonel futbolcular başta olmak üzere çok sayıda insan plaka satın almaktadır. Özellikle arsa satıp İstanbul’da taksi satın alanların sayısı oldukça fazladır.

Taksi Plakası İstanbul 2020 Fiyatları Nedir?

Taksi plakası İstanbul 2020 fiyatları kiralama ve satın almak için farklılık gösterir. Buna göre İstanbul için plaka kiralama fiyatları altı bin lira ile sekiz bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Taksilerle ilgili yapılan araştırmalara göre ülkede yaklaşık yetmiş bin civarında taksi varken bunların ortalama yirmi bini İstanbul’da yer almaktadır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Taksi Borsa Plaka Fiyatları 2020 Nedir?

Dolayısıyla İstanbul için taksi plakalarına olan talep her zaman biraz daha fazladır ve bu da fiyatlarda artışa sebep olmaktadır.

İstanbul’da en uygun taksi plakası uzak olması sebebiyle Şile’ye aittir. Ek yüksek fiyatın ise iki milyon lira olduğu ifade edilir. Bu fiyatlar üzerinde pazarlık payı da bulunmaktadır. Plaka satın almadan önce fiyat araştırması en doğru şekilde yapılmalıdır.

Taksi Plakası İstanbul’da Kiralama Ve Satın Alma Nereden Yapılır?

Taksi plakası satın alma işlemi ilk defa yapılacak ise ve başka birinden devir olarak alınmayacaksa bu durumda Büyükşehir Belediyeleri bünyesinde yer alan Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınır. Bunun için gerekli harçlar yatırılmalı ve başvuru şartları sağlanmalıdır.

İstanbul genelinde ticari taksi plakası sayısı fazla olduğundan dolayı plaka verme işlemi minimum seviyelerdedir. Bu nedenle plaka satın almak isteyenler sahibinden satılık olan araç plakası bulabilir ya da İstanbul’un çeşitli noktalarında yer alan araç alım satım merkezleri aracılığıyla taksi plakası kiralaması yapabilirler. Ancak bu işlemlerde mutlaka güvenilir olan kişi ve yerler tercih edilmelidir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

2020 Taksi Muayene Ücretleri Nedir?

Plaka satın alma işlemleri için başvuru formu, vekil ise vekaletname, motorlu araç tescil ve trafik belgesinin aslı, adli sicil kaydı, ilgili meslek odası kaydı, en az B sınıfı sürücü belgesi, şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu beyan eden yıla ait beyanname, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı sureti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü Tahsilat Şefliğinden alınan borcu yoktur yazısı belgelerinin hepsi eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır. Bu belgelerle birlikte satın alma işlemi gerçekleştirilebilir.

Taksi Plakası İhale Şartları Ve Başvurusu Nereden Yapılır?

İstanbul taksi plakası ihaleleri ile ilgili bilgilere internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Açılan ihale örneklerine bakıldığında ilan içerisinde ihalenin türü ve usulü, teklif açma tarihi ve saati, bağlı ve ilgili kuruluş, ihalenin hangi adreste yapılacağı ve başvuru adresi gibi bilgiler ilanda yer almaktadır.

Özel yönetmeliklere göre ihalelere katılabilmek için dört farklı usul kullanılmaktadır. Açık ihale usulü, doğrudan temin usulü, pazarlık usulü ve belli istekliler arasında olacak şekilde yani davet usulü yöntemleri uygulanır. Bu gibi ihale katılım şekli ile ilgili bilgiler açılan ihale ilanının içerisinde yer almaktadır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Taksi Plakası Satın Almak Mantıklı Mı Maliyeti Nedir?

Özellikle İstanbul genelinde değerinin sürekli artması sebebiyle taksi plakası satın almak ve kiralamak mantıklı bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Ancak bu işlemlerin istenilen şekilde gerçekleşebilmesi için mutlaka güvenilir kişi ve kurumların tercih edilmesi gerekir.

Kiralama ve satın alma işlemlerinde yüksek tutarlar işlem gördüğünden dolayı piyasada bu işin dolandırıcısı olan kişi sayısı fazladır. Dolayısıyla satın alma maliyeti de göz önünde bulundurularak geniş çaplı bir araştırma yapmakta yarar vardır.

Ankara İstanbul İçin Taksi Plakası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara İstanbul için taksi plakası sorgulama işlemleri online olarak internet üzerinden yapılabilir. TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile birlikte Türkiye.gov.tr adresine giriş yapıldığında ticari araç sorgulama kısmı kullanılır.

Açılan sayfada plaka numarası kısmına ilgili aracın plakası boşluk bırakmadan yazılır ve ardından sorgula kısmına tıklanır. Uygulanan e devlet sistemi ile araç borcu, hasar kaydı, aracın ne zaman ve nereden alındığı gibi bilgilere ulaşmak mümkündür.  

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı