Ana Sayfa / Hgs Cezası Ödeme / Kaçak Geçiş İhlalinde Neler Yapılır

Kaçak Geçiş İhlalinde Neler Yapılır

Trafikte oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmek ve araçların köprülerle oto yollardan daha hızlı geçmesini sağlamak adına kullanılan sisteme HGS denilmektedir. HGS noktalarından sürücüler bakiyeleri olmadığı halde geçtiklerinde belirli bir para cezası ödemektedirler. Bu noktada birçok sürücü HGS geçiş ihlali nasıl sorgulanacağını ve ödemelerini nasıl yapacaklarını bilmek isterler.

Hızlı Geçiş Sistemi noktalarından bakiyelerinde yeterli para olmadığı halde geçildiğinde geçiş ihlali yapılmış olur. Bunun önüne geçmek adına sürücülerin HGS kartlarında mutlaka yeterince bakiyelerinin bulunduğunu bilmeleri gerekmektedir. Ancak kartlarında yeterli bakiye olmadığını fark etmeyerek geçiş ihlali yapan sürücüler sorgulama işlemlerini farklı şekilde yapabilmektedirler. Bunun için banka şubelerini, e-devlet, PTT şubeleri ve bankaları kullanabilmektedirler. Sürücüler telefonlarından bankaları aradıklarında geçiş ihlallerini sorgulayabilmektedirler. Bu şekilde banka şubelerinden otomatik ödeme talimatları verilerek de kartlardaki bakiyelerin bitmesi halinde meydana gelen sorunların ortadan kalkması sağlanmış olmaktadır.
Geçiş ihlali yaptıklarını düşündükleri sürücüler için HGS ihlali sorgulama 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlar bankalar aracılılığıyla, e-devletten, PTT ile ve telefon ile olmaktadır. Sürücüler geçiş ihlallerini telefonla sorgulamak istediklerinde 0580 460 60 60 ya da 444 1 778 numaralı telefon numaralarını arayarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. PTT ile sorgulamak isteyen kişiler de PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden “HGS bakiye sorgulama” bölümüne tıklayarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Günün Fırsatı -> Bu Kampanya Tam Size Göre!!! Sakın Kaçırmayın!!!  HGS Cezası

Yine banka şubelerinden ya da bankaların mobil uygulamalarından yapabilmektedirler. Aynı zamanda bankaların müşteri temsilcilerini arayarak da kişiler geçiş ihlali sorgulayabilirler. Sürücüler yine turkiye.gov.tr internet adresinden e-devlet ile HGS sorgulayabilirler. Bunun için de uygulamaya girişlerini yapan sürücüler e-hizmetler bağlantısı içerisinde yer alan PTT Genel Müdürlüğü menüsünden “ HGS Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri” bölümünden de sorgulamalarını yapabilmektedirler.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Eski Hgs Nasıl İptal Edilir?

Son bir yıl içerisinde pek çok dev proje hayata geçmiş ve İstanbul trafiğini rahatlatmalarının yanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir