Ogs Bakiye Yükleme

OGS Nedir?

OGS nedir diye sormadan önce, OGS’nin tam açılımı aslında ” Otomatik Geçiş Sistemi” olarak adlandırılır. Türkiye genelinde en çok kullanılan ulaşım yolu kara yoludur. Otoyollardan ve Boğaz Köprüleri’nde bulunan OGS gişelerden geçmek için ilk önce OGS üyesi olmak gerekir.

OGS nedir diye sormak gerekirse, Türkiye genelinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sorumluluk altında bulunan otoyollar ve Boğaz Köprülere taşıtların rahat şekilde bir geçiş yapılmasını sağlanmasıdır. Boğaz Köprüleri ve otoyollarında bulunan gişeler nakit olarak ücret almamasıyla birlikte, HGS ve OGS ile geçiş sağlanmasıdır. OGS üyesi olmayan insanlar otoyollar ve Boğaz Köprülerinden geçiş yapan sürücülere ceza yazılır

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

OGS nasıl çalışır?

Otoyollarda bulunan OGS şeridini kullanan sürücüler giriş yaptığı anda araca takılı durumda olan Elektronik Etikete, hangi otoyola geçiş esnasında ne zaman, nereden girdiğiniz otomatik şekilde kaydedilir. Yine bir otoyolda OGS’ye girip çıkan sürücülerin otomobilinde bulunan Elektronik Etiket giriş bilgileri okunur ve gişede bulunan bilgisayarlar ücret yazar. Ücret banka hesabınıza da yansır.

OGS’de ücretlendirme nasıl yapılıyor?

Otoyollar ve köprüde olan araçlar 5 sınıf şeklinde ücrete tabi tutulur. Sürücülerinde otomobillerine göre OGS Elektronik Etiketi kullanması zorunludur. Aksi bir durumda sınıfa uyumsuzluk yüzünden OGS hesabı Kara Listeye düşecektir. 1. sınıf araçlar 3.20 metre aşağısında bulunan araçlar 1.sınıf olarak belirtilir ve bunlar; Kamyonet, Minibüs, Motosiklet vb. araçlardır. 2. sınıf araçlar 3.20 metre üzerinde bulunanlardır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Minibüs, Otobüs, Kamyonet şeyleridir. 3. sınıf araçlar 3 tane olan her türlü araçlar 3. sınıf araç sayılır. 4. sınıf araçlar dingil sayısı 4 ile 5 adet şeklinde bulunan her araç 4. sınıf aracı sayılır. 5. sınıf araçlar 6 ve daha fazla şeklinde olan treyler ve kamyon vb. araçlar da 5. sınıf aracı sayılır.

OGS avantajları nelerdir?

Durmadan geçiş sağlar, konfor ve rahatlık sağlar, OGS bulunan köprü ve otoyollarda geçiş yüzde 20 indirim sağlar, zaman kaybını önler ve akaryakıttan da tasarruf sağlar.

OGS için gerekli belgeler nedir?

Gerçek ve Tüzel kişiler olarak ayrılmaktadır. Gerçek kişilerde, Kimlik Belgesi ve Araç Ruhsatı yeterlidir. Tüzel kişide, Yetki Belgesi, Araç Ruhsatı ve İmza sirküleri yeterlidir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

OGS almak için nereye başvuru yapılır?

Etiket satış ile yetkisine sahip internet şubeleri aracılığıyla veya bankalara yapılmaktadır.

OGS alırken masrafı nedir?

İlk geçiş bedeli, 40 TL karşılığında elektronik etiketin bedeli ve depozito bedeli gerekir.

OGS hesabına nasıl para yatırılmaktadır?

EFT, Nakit, ATM, Vadesiz Mevduat hesabı, Kredi Kartı, Web sitesi, İnternet Bankacılığı, Cep Telefonu ile kısa SMS ve bankalarda bulunan çağrı merkezi ile kontör yükleyerek OGS etiketi satın alarak, otomatik ödeme talimatı verip ve kredi kartı veya vadesiz hesapla düzenli şekilde de ücret işlemi gerçekleştirilebilir.

OGS’den kaçak geçiş ücreti nedir?

En uzun mesafe şeklinde kaçak geçişlerde ücret 10 katıdır.

Her araç OGS’ye abone olabilir mi?

OGS yalnız, jeep, otomobiller, otobüsler ve diğer küçük araçlar için açılmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı