Ana Sayfa / Hgs Cezası Ödeme / Eski Hgs Nasıl İptal Edilir?

Eski Hgs Nasıl İptal Edilir?

Son bir yıl içerisinde pek çok dev proje hayata geçmiş ve İstanbul trafiğini rahatlatmalarının yanında alternatif geçiş güzergahları olarak ta büyük kolaylıklar ortaya çıkmıştır. İlk olarak hizmete giren Yavuz Sultan Selim köprüsü, ardından hizmete giren Osman Gazi köprüsü de bu dev projeler arasında yer alıyor. Bu alanda yeni yapılan tünel ve köprüler neden döviz kurundan hesaplanıyor, soruları sıkça soruluyor.

Bu nedenle vatandaşlar geçiş ücretlerini oldukça yüksek bulunuyor. Ancak bu durum tamamen köprü ve tünellerin yapımı için ihalelerin dolar bazlı olarak yapılmasından kaynaklandığı sebebi ile açıklanabilir. Genel olarak bakıldığında bu projelerin tamamı uluslararası projeler olmakta, bu bedenle sözleşmelerde dolar kuru üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır. 1 Ocak tarihinde bulunan dolar kurunun esas alındığı geçiş ücretlerinde bir yıl boyunca bu ücretler geçerli olacaktır.

Günün Fırsatı -> Bu Kampanya Tam Size Göre!!! Sakın Kaçırmayın!!!  HGS Olmadan Geçiş Yapılırsa

Arabamı Sattım Hgs İptal Ettirmek İstiyorum

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamalarda yapılan sözleşmelerde hgs etiketleri ptt subelerinden iptal ettirelebilinir. Yıllara bağlı değişimler yaşanan bu ücretler araçların değişmesi ile de artacaktır. İlk fiyatlar sonrasında dolar kuruna bağlı olarak ta değişimler yaşanabiliyor. Peki neden illa ptt subelerinden iptal gerçekleşiyor sorularında vatandaşlarına rahatsız olmalarını gerektirecek bir durum olmadığını belirten yetkililer, sözleşme sonrasında Türk lirası olarak planlamaların yapılacağını belirtiyor. Eski TL bakiyelerinide yeni etiketlere aktarabilecekler ve vatandaşların bu anlamda dolarla ödeme yapması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Günün Fırsatı -> Bu Kampanya Tam Size Göre!!! Sakın Kaçırmayın!!!  HGS Kaçak Geçiş Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Doviz Kuru Geçişleri Olan Ücretler

İlk etapta nakit para ile de geçişler yapılmış ve dolar üzerinden hesaplamalar yapılsa da ücret değerleri her zaman için TL üzerinden ödenmiştir. HGS sisteminin yaygınlaştırılma çalışmaları devam ediyor. Bu şekilde köprü ve otoyollarda yaşanan trafik sıkışıklığı da sona erdirilmesi planlanıyor. KDV köprülerde yüzde 8 olarak hesaplanırken otoyol geçişlerinde ise yüzde 18 olarak hesaplanmaktadır. Bu alanda görüldüğü gibi yeni yapılan tünel ve köprüler neden döviz kurundan hesaplanıyor, ancak bu durum vatandaşın ödemelerine yansıtılmıyor.

Günün Fırsatı -> Bu Kampanya Tam Size Göre!!! Sakın Kaçırmayın!!!  HGS Kartı İptal Edilir mi?

2017 için OsmanGazi köprüsünde geçiş ücreti 65,65 TL’den başlarken, Yavuz Sultan Selim köprüsü üzerinden 11,95 TL üzerinden yapılmaktadır. Yeni yapılan tüneller içinde aynı durum söz konusu olmaktadır. Yapılan dev uluslararası projelerle ülkemizde trafiği rahatlatacak, mesafeler arasında gidiş- geliş zamanının kısaltacak alternatif güzergahlar da elde edilmiş olabiliyor. Tüm bu çalışmalar sonrasında HGS sisteminin de yaygınlaşması ile birlikte daha düzenli, kontrollü ve hızlı ilerleyen bir trafiğin oluşturulması sağlanmış olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Arabalı Feribot Vapurlarda Hgs Ücretleri Nedir?

Hızlı geçiş sistemi köprü, otoyol ve arabalı vapurlarda kullanılan geçişlerde hızlı olarak kolay bir ulaşım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir