Hgs Cezası ÖdemeKredi Kartı ile Hgs Bakiye Yükleme

Köprülerde HGS Geçiş Ücret Tarifeleri Nelerdir?

Gemilerde kullanılan HGS ve OGS sistemleri sayesinde sürücüler artık köprülerde gişe kuyruğu bekleme derdinden kurtuluyor. Geçmişte kullanılan kartlı geçiş sisteminden daha kullanışlı olan hızlı geçiş sistemi sayesinde sürücüler araçlarına yapıştırdıkları HGS etiketi sayesinde köprüden geçiş yaparken ücretlerini otomatik olarak ödüyor ve Ödeme için zaman kaybetmiyor.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü üzerinde kullanılan HGS gişelerinde her araç için farklı fiyat tarifesi uygulanmaktadır. Peki köprülerde HGS geçiş ücret tarifeleri nelerdir?

Köprülerde uygulanan HGS geçiş ücret tarifeleri kullanılan aracın tipine bağlı olarak değişir. Aracın hangi tip araç sınıfına girdiğini öğrenmek için aks aralığına bakılır.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Birinci sınıf araç tipi taşıtların aks aralığı 3.20 metreden daha küçüktür ve bu araçlar 2 aks içerir. Birinci sınıf araç tipine motosiklet otomobil gibi araçlar dahil olmakla birlikte aks aralığı 3.20 metreden daha kısa olan kamyon kamyonet ve minibüsler de dahil olmaktadır birinci sınıf araç tiplerinin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş sırasında ödeyeceği ücret 4,75 TL’dir.

Ikinci sınıf araç kategorisine aks aralığı 3.20 metreden daha uzun ve 2 akslı araçlar girmektedir. Bu araçlar kamyonet, Jeep, cenaze arabası, ambulans, kamyon, pikap, küçük otobüs ve büyük otobüslerdir. İkinci sınıf araç kategorisine giren taşıtlar köprülerden geçerken 6 TL ücret ödemektedir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Üçüncü sınıf araç kategorisine giren taşıtlar 3 akslı otobüs, kamyon ve Treylerdir. Aynı zamanda bir ve ikinci sınıf araç kategorisine giren ancak ilave aks eklenmiş araçlar da üçüncü sınıf araç kategorisine girer. Bu araçlar köprüden geçiş esnasında 15 TL ücret ödemektedir.

Dördüncü sınıf araç kategorisinde ise 4 ve 5 akslı tüm taşıtlar girmektedir. Bu araç kategorisine 4 ve 5 katlı otobüs kamyon ve Treyler dahil olurken birinci sınıf araç kategorisinde olup ilave 2 aks eklenmiş ve ikinci sınıf araç kategorisinde olup ilave bir aks eklenmiş araçlarda bu sınıfa girmektedir. Bu taşıtlar köprüden geçiş sırasında HGS sistemine 30 TL ücret ödemektedir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Beşinci sınıf hayat kategorisinde ise 6 ve daha fazla aks sayısına sahip römorklu kamyon ve Treyler girmektedir. Bu taşıtlar köprüden geçiş esnasında 40 TL ücret ödemektedir.

Yukarıda belirtilen köprülerde HGS geçiş ücret tarifeleri gündüz tarifesine göre hesaplanmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğünce onaylanan gece geçiş tarifesine göre araçlar normal zamanda ödedikleri ücretin;

1, 2 ve 3. sınıf araçlar için 10 katı,

4 ve 5. sınıf araçlar için ise 5 katı,

şeklinde belirlenmiştir. Tarifelerde belirtilen ücretlere KDV bedelleri dahil edilmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı