Hgs Cezası ÖdemeKredi Kartı ile Hgs Bakiye YüklemeOgs Bakiye Yükleme

Bayramlarda Neden HGS, OGS Ücretsiz

Bilindiği üzere ülkemizde HGS ve OGS sistemi kullanılan otoyol ve Köprüler resmi bayramlarda sürücülere ücretsiz hale gelmektedir. Genellikle Bayram öncesinde yapılan açıklamalarda kamu bünyesinde hizmet veren otoyol ve köprülerin ücretsiz olacağı bilgisi verilmektedir. Bununla birlikte belediye otobüsleri de bayramlarda ücretsiz hale gelmektedir.

Otoyol ve Köprüler de yapılan ücretsiz HGS ve OGS geçiş izni genellikle bayramın başladığı günün gece yarısında devreye girer ve bayramın bittiği günün sabah saat 07.00’da tekrar ücretli hale döner. Vatandaşlara ücretsiz olarak sunulan HGS ve OGS işlemleri sadece kamu bünyesinde kullanılan köprü ve otoyollarda geçerlidir. Bu hizmetin sebebi ise özellikle İstanbul ve Ankara gibi dışarıdan göç alan büyük şehirlerin HGS ve OGS gişeleri bayram zamanlarında memleketine giden vatandaşlar tarafından yoğunlukla kullanılmasıdır. Bu yoğunlukta memleketini ve akrabalarını ziyaret etmek isteyen vatandaşların zorluk yaşamaması için HGS ve OGS gişeleri tamamen ücretsiz hale getirilmektedir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Ancak HGS ve OGS gişelerinden tamamı bayramlarda ücretsiz hizmet vermemektedir. Örneğin 30 Haziran 2016 tarihinde çalışmaya başlayan Osmangazi Köprüsü’nden HGS ve OGS İşletmeleri özel bir şirket tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kişilerin kullanımı devlet bünyesinde olmadığı için Bayram zamanlarında ücretsiz tarife uygulamaz. Vatandaşların da bu konuda bilgili olması ve her otoyol ya da köprünün ücretsiz olmadığını bilmesi gerekiyor.

Vatandaşların ücretsiz zannettiği ancak bayramlarda ücretsiz olan otoyollar ve köprüler hakkında bir Örnek vermek gerekirse; özel bir şirket tarafından işletilen Osmangazi köprüsünün HGS ve OGS gişeleri bayram boyunca ücretli halde hizmet vermektedir. HGS ve OGS gişelerinden fiyat tarifesinden dolayı bu sistemleri kullanan vatandaşlar genellikle geçiş kartlarını içerisinde 50 TL limitli kullanıyor.  ancak Osmangazi Köprüsü’nde bulunan HGS ve OGS gişeleri 35 dolar artı KDV şeklinde ücret alıyor. Yani HGS ve OGS gişelerinden vatandaşların ödemesi gereken ücret genellikle HGS ve OGS kartında bulunan bakiyelerinden daha fazla oluyor. Bu durumda da vatandaşlar bilmeden ceza ödemek durumunda kalabiliyor. OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi kişinin hesabına tanımladığı kredi kartı bilgileriyle işlem yaptığı için eğer kredi kartınızda yeterli bakiye varsa geçiş ücreti direkt olarak Kredi kartınızdan çekilecektir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 

Ancak HGS sisteminin kullanılması için kişilerin kartındaki bakiyeyi yeniden doldurması gerekiyor. Ücretsiz sanılan ancak gerçekte ücretli olan köprü ve otoyollardan geçişte HGS hesabınızda yeterli bakiye varsa bu bakiye direkt olarak hesabınızdan çekiliyor. Ancak bakiye, ödenmesi gereken tutardan daha düşük ise bu durumda kişinin aradaki farkı ödemesi gerekiyor. Yine aynı şekilde geçiş sırasında HGS hesabında bulunan bakiye sıfırsa kişinin geçiş ücretini 15 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor. 15 gün içerisinde ödemesi gerçekleşen işlemlerde Ceza ve kaçak geçiş tarifesi uygulanmazken 15 gün içerisinde ödemesi yapılmayan geçişler kaçak geçiş olarak değerlendirilir ve kişinin bu durumda ceza ödemesi gerekir.

Hgs İşlemleri ve %30 İndirimli Hgs Yükleme Devamını Gör 
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı